Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

O nás

Pred niekoľkými rokmi sme sa rozhodli s priateľkou začať riešiť otázku vlastného bývania. Z počiatku sme inklinovali k rodinnému domu, čo v určitom období života asi každý pár, prípadne rodina.

Vraveli sme si:
“Čo je na tom také ťažké, že by sme sa museli obracať na realitnú kanceláriu. Berú nemalé peniaze za nič.”

A tak sme začali hľadať vhodný domček. Hneď po pár dňoch sa nám podarilo nájsť menší rodinný dom v dobrej lokalite za príjemnú sumu. Po obhliadke sme boli nadšení a rozhodli sme sa ho kúpiť. Dohodli sme sa s majiteľom, že dom berieme, aby počkal dva mesiace.

Dva mesiace preto, lebo práve začínal november a ja som bol v tej dobe živnostník. Tak ako mnoho z Vás, nemal som k dispozícii takú čiastku, aby som si mohol dovoliť kúpiť nehnuteľnosť bez úveru. Ten rok sa mi v podnikaní celkom darilo a tak som potreboval pre získanie hypotéky daňové priznanie. Podali sme si s majiteľom ruky, že teda ideme do toho. Povedal som si, že za čo tie berú peniaze, však je to také jednoduché. Dva mesiace uplynuli a my s partnerkou sme boli stále v eufórii, že budeme mať vytúžené bývanie v rodinnom dome podľa našich predstáv. Daňové priznanie bolo pre moju banku dostačujúce a tak požadovali už len znalecký posudok. Zavolal som teda súčasnému majiteľovi, aby som sa s ním dohodol na čase a dátume sprístupnenia domu pre znalca. Oznámil mi však nemilú informáciu, že dom je už viac ako mesiac predaný.

Zhrozil som sa, že ma ani neinformoval. Bral som to ako hotovú vec. Nerozumel som tomu. Čakal by som aspoň sms, že je iný záujemca, ktorý chce tiež kúpiť ten dom. No museli sme sa otriasť a hľadať ďalej. Po asi 2 mesiacoch sme našli konečne ďalší vyhovujúci dom. Bola to krásna novostavba pri potôčiku, neďaleko lesa. Nadšení sme ihneď prešli do bodu, kedy sme objednali znalca.

Po vypracovaní znaleckého posudku nám banka schválila hypotekárny úver. “Hurá! Tak teraz to už máme v suchu.”, pomysleli sme si. No zrazu mi volá aktuálny majiteľ, že dom nemôže predať. Staval ho svojpomocne a tak nemal ako zdokladovať prácu, čiže nakoľko nehnuteľnosť nemala ešte 5 rokov, musel by platiť daň a zdravotné poistenie zo zisku, čo predstavuje celkom 34% z rozdielu (predajná cena - náklady). Šiel som teda so sklopenou hlavou do banky a oznámil im danú situáciu, aby zrušili úver. Nejakú dobu, mesiac, dva sme ešte hľadali dom. No keď sme nenachádzali nič na základe našich kritérií, rozhodli sme sa pre kúpu bytu. Chceli sme miesto, kde bude veľa zelene, pekný výhľad a kľud. Našli sme krásny byt v menšom bytovom komplexe asi 5 minút autom od Banskej Bystrice. Ten byt spĺňal všetky podmienky.

Disponoval dvomi terasami, krásnym výhľadom. Okolo bytového domu, v ktorom bolo len 6 bytov, boli lúky a les. K tomu všetkému sa byt predával kompletne zariadený. Pocit z toho bytu a prostredia, v ktorom sa nachádzal, bol neopísateľný. Hneď sme sa teda dohodli, že byt berieme. Tentokrát som bol už menej dôverčivý, pretože pri poslednom pokuse o kúpu nehnuteľnosti som prišiel o 200 EUR za znalecký posudok. Našiel som na internete vzor rezervačnej zmluvy a ten som si upravil podľa parametrov nehnuteľnosti. Bol som natoľko opatrný, že som si ju nechal majiteľkou podpísať u notára. Čiže zmluva podpísaná, záloha zložená a mohol som začať znova absolvovať celý proces. Znacel ohodnotil nehnuteľnosť, banka medzi tým predschválila úver. Bol som spokojný, lebo som urobil všetko preto, aby to vyšlo. Až do chvíle, kým mi nezavolal bankár. Úver mi zamietli, pretože nebol vysporiadaný pozemok pod bytovým domom. Argumentoval som, že ostatní vlastníci predsa museli tiež mať podobný problém a bývajú tam. Oni však kupovali v hotovosti a tak nikto neriešil to, či je pozemok pod bytmi v spoluvlastníctve majiteľov bytov. Prišiel som teda o ďalšie peniaze za znalecký posudok, v tomto prípade 120 EUR a ešte k tomu aj o rezervačnú zálohu 2 000 EUR.

Čo bolo ale zlé, že v očiach banky som už pôsobil ako špekulant a neoficiálne mi povedali, že nabudúce už mám skúsiť inú banku. Nebol by problém, keby sa jednalo len o túto banku, ale bankový register je dostupný všetkým bankám, a tak všetky banky videli, že som mal niekoľko schválených a zároveň zrušených hypoték. Ponaučení z predchádzajúcich skúseností sme hľadali ďalej. Aj keď sa zdalo, že je na internete pomerne dosť ponúk, opak bol pravdou. Veľa ponúk sa opakovalo. Takmer každá ponuka bola vo viacerých realitkách. Súkromná inzercia len občas.

Po doterajších skúsenostiach sme sa nakoniec rozhodli skúsiť to radšej cez realitku, že to nie je tak jednoduché, ako sme si mysleli. Našli sme po nejakej dobe opäť jeden byt, ktorý by nám vyhovoval. Síce sme ustúpili z niektorých požiadaviek, ale mali sme dobrý pocit aj na obhliadke. Rozhodli sme sa teda, že do toho ideme. Podpísali sme rezervačnú zmluvu, zložili zálohu. Nechali si vyhotoviť znalecký posudok, chváliť úver v banke.

Veril som, že tentokrát to už bude ok, keďže je v tom aj realitná kancelária. Úver v ďalšej banke bol schválený a tak som už len čakal na vyhotovenie kúpnej zmluvy. Do toho nám zavolal realitný maklér, že žiaľ majiteľka sa rozhodla byt nepredať. Začal som sa smiať, lebo som bol v tom, že on má zmluvne podchytenú predávajúcu.

Očakával som pokutu pre ňu, alebo minimálne aspoň kompenzáciu z jej strany, ale vysvitlo, že realitný maklér nemá s tou predávajúcou žiadny zmluvný vzťah, lebo to bola podľa jeho slov známa. Prišlo mi to ako vtip. Nechápal som prečo sa mi toto deje. Ovplyvnilo to aj môj vzťah s priateľkou. Takmer sme sa rozišli. Celé to hľadanie a vybavovanie nás oberalo o veľa energie, peňazí a nervov. Trvalo to už viac ako pol roka a stále sme nebývali vo svojom. Opäť som musel zrušiť schválený úver v banke. Bankárka mi povedala, že už budem mať celkovo problém získať v nejakej banke hypotéku, lebo ma už všade budú považovať za špekulanta. A tak sa to skomplikovalo.

Musel som sa poobzerať aj po finančníkovi, aby nejako ešte presadil v nejakej banke hypotekárny úver pre mňa. Spočiatku to vyzeralo, že mám veľa možností aj ohľadom bánk, aj ohľadom nehnuteľností a zrazu som mal problém získať hypotéku, lebo byt sa nám podarilo nájsť potom už celkom rýchlo. Poľavili sme z veľa kritérii. Skôr sme to chceli mať už za sebou a ustáť to aj vo vzťahu. Finančníkov sa objavovalo veľa. V prvom rade kamaráti, známi. Nikam to neviedlo. Skôr než začali riešiť hypotéku, mi dali životné poistenie, stavbené sporenie, a keď prišlo k hypotéke, tak si nevedeli rady. Začal som hľadať finančníkov cez internet. Vybral som si väčšie spoločnosti a oslovil ich. No bolo to ešte horšie ako u tých predtým. Len mi sľúbili, že sa na to pozrú, a tým to končilo. Začal som teda hľadať podľa referencií od známych.

Ešte párkrát som nemal šťastie, až napokon sa podarilo. Po asi dvadsiatich zlých skúsenostiach s finančníkmi sa objavila jedna šikovná pani, ktorá sa tomu venuje už viac ako 17 rokov. Pomohla mi bez problémov získať hypo úver na byt, ktorý som nakoniec pre istotu kupoval cez dve realitné kancelárie. Trvalo to 9 mesiacov priatelia. Presne 9 mesiacov, kým sa zrodila myšlienka, vízia. Keďže neverím v náhody, tak som začal nad tým viac premýšľať, že prečo sa mi toto všetko udialo. Prečo to bolo také ťažké a čo mi táto skúsenosť má v živote dať. Uvedomil som si, že nie je vôbec jednoduché kúpiť nehnuteľnosť, že je tam veľa faktorov, ktoré ten proces môžu skomplikovať a spôsobiť tak časovú, aj finančnú stratu. Uvedomil som si, že pri kúpe nehnuteľností je veľa nástrah, o ktorých nemá človek, ktorý sa tým neživí ani páru. Napadlo mi, že keď som týmto celým prešiel a na vlastnej koži, zažil všetky možné viarianty nezdaru, tak by som mohol pomôcť ľuďom ako som ja. Ľuďom, ktorí hľadajú svoj domov.

Začal som pracovať ako realitný maklér pre jednu realitnú kanceláriu, ktorá bola v minulosti mojim klientom v čase, keď som ešte pôsobil v inej pracovnej oblasti. Začiatky neboli vôbec jednoduché. Kým prišli prvé príjmy, pracoval som po nociach ako vodič taxislužby. V noci taxikár, cez deň maklér. Po pár mesiacoch som si uvedomil, že práca s realitami je správna cesta, že robím to, čo ma baví a dokáže ma to uživiť. Po šiestich mesiacoch náročného fungovania v dvoch prácach som sa mohol vzdať práce taxikára a naplno sa venovať realitám. Byť realitným maklérom beriem ako poslanie. Poslanie pomáhať ľuďom pri riešení otázky bývania. Od bezplatnej konzultácie, poradenstva, až po zrealizovanie kúpy, prípadne projektu. Po pár rokoch praxe som mal pocit stagnácie a cítil, že môj potenciál nie je naplno využitý.

Mal som potrebu robiť niečo viac, než len predávať nehnuteľnosti, byť tou zmenou. Vytvoriť niečo pekné a ísť tak príkladom. Preto sme sa spolu s kolegynkou rozhodli otvoriť vlastnú prax. Pri tvorbe názvu spoločnosti nastala dilema. Realitných kancelárii je na Slovensku skoro 6 000. Bolo nám jasné, že ten názov musel byť iný. Odlišovať sa a zároveň zaujať. Väčšina realitných kancelárii má v názve slovo reality/real. Ja osobne som nebol stotožnený s tým slovom. Hľadali sme teda alternatívu. Niečo, čo ľudskému uchu viac vyhovuje, čo je bližšie ľuďom, ktorí hľadajú svoj domov. Dopracovali sme sa k tomu, že by to namiesto reality malo byť slovo bývanie. Už len nájsť k nemu prídavné meno. To prídavné meno malo vypovedať silu, serióznosť, kvalitu, čestnosť, spoľahlivosť, jednoducho všetky kladné vlastnosti, ktoré by mala naša realitka mať. Po nejakej dobe to prišlo ako blesk z jasného neba. Myslím, že názov Solídne Bývanie hovorí za všetko.Tie dve slová nás dokonale vystihujú. Už bolo treba len logo vymyslieť. Aj keď si mnoho ľudí myslí, že je to jednoduché, nie je.

Opäť sme sa chceli odlišovať. Domček, stromček, strechy, či budovy nás nevystihovali. Chcelo to niečo viac. Niečo silné. Logo, ktoré by hovorilo o tom, akí sme. Chceli sme byť originálni. Chceli sme mať v logu niečo živé/život, lebo práca s nehnuteľnosťami, nie je ani tak o realitách, ako o živote. O riešení najrôznejších životných situácií ľudí. Možno zviera, ktoré by symbolizovalo slobodu (bezstarostnosť pri kúpe, či predaji nehnuteľnosti). Napadlo mi, že orol symbolizuje všetko, čo potrebujeme, aby o nás logo vypovedalo. Zrakom orla dohliadame, aby misky váh boli vyvážené k spokojnosti všetkých zúčastnených. Krídlami orla Vás chránime od začiatku až do konca. Náš Zlatý orol je symbolom spojky medzi snom a realitou. Solídne Bývanie realizuje Vaše sny o bývaní. Vraví sa, že orol je spojka medzi nebom a zemou. V niektorých učeniach sa oznažuje za zdroj životnej, ale predovšetkým tvorivej energie.

Orol z nášho loga vychádza z tmy, aby Vám ukázal svetlo.